The Giant I shop, doubles coupons up to $1.00 and will only double one like coupon per transaction. This can vary from store to store, so please become familiar with your local stores policy.
Want your own customizable shopping list? Scroll to the bottom of the post and click on the PrintFriendly button on the far right hand side. Also use the Coupon Database to find additional coupons for items you are planning to purchase.
Head here to see all this weeks Gas Points deals. There are a lot of freebies and moneymakers, so make sure you don’t miss them.
Giant Matchup for July 15 – July 21
— Produce ——-
Cherries, $1.99/lb.
Corn on the Cob, $.40 each
Cucumbers, $.67
Vine Ripe Tomatoes, $1.49/lb.
— Meat ——
Giant Boneless Pork Sirloin Cutlets, $1.99/lb.
— Refrigerated ——
Land O Lakes American Cheese, $5.99/lb. (in the deli)
Use the $1/1lb. Land O Lakes Deli Cheese coupon (5/13 SS)
Pay $4.99 for 1lb.!
Yoplait Go-Gurt Yogurt 18oz., $2.29
Use the $.75/2 Go-Gurt (6/10, 7/8 SS)
Or use the $0.75/2 Yoplait Go-GURT Yogurt printable
Pay $1.79 each wyb 2!
— Freezer —–
Edy’s Fruit Bars 15-18oz., $3.50
Use the $1/1 Edy’s Fruit Bars printable
Pay $2.50!
Green’s Premium Ice Creak or Kemps Fat Free Frozen Yogurt, 3/$6 (must buy 3)
Use 3 $1/1 Green’s Ice Cream coupon from the 6/24 SS
Pay $1.00 each wyb 3!
Magnum Ice Cream Bars 10.14oz., $3.50
Use the $1.50/2 Magnum Ice Cream Bar Multipacks printable
Pay $2.75!
Weight Watchers Smart Ones, $2.00
Use the $5/12 Weight Watchers Smart Ones printable
Or use the $4/10 Weight Watchers Smart Ones printable
Or use the $3/10 Weight Watchers Smart Ones Product printable
Pay as low as $1.58 each wyb 12!
— Other Food ——
Acadia Drinking Water 24/16.9oz. bottles, $1.99
Use in-ad coupon on front page to get this deal!
Fiber One Bars 4.1-7oz., $2.50
Use the $.40/1 Fiber One Bars printable
Save $0.40 in your SavingStar account wyb 1 Fiber One 90 Calorie Bar
Pay $1.30 after coupon and savings!
General Mills Cereals, select, $2.50
Use the $1/2 General Mills Cereal printable
Or use the $1/2 General Mills Cereals (7/15 SS)
Pay $2 each wyb 2!
Nabisco Snack Crackers, select 5.5-16oz., $2.99
Use the $1/2 Nabisco Cookies or Crackers printable
Pay $2.49 each wyb 2!
Nature Valley Granola Bars 6.7-8.94oz., $2.50
Use the $0.50/2 Nature Valley Granola Bars printable
Or the $1/2 Nature Valley Granola Bars (6/24 SS)
Save $0.50/2 Nature Valley Granola Bars (SavingStar.com)
= $1.75 each wyb 2 after coupon and savings!
Pepperidge Farm Goldfish Crackers, $2.39, BOGO
No coupon but $1.20 each is a pretty good price!
Planters Peanut Butter 16.oz., $2.50
$1/1 Planters Peanut Butter printable
= $1.50!
— Non-Food —–
Arm & Hammer Fabric Softener Sheets 100ct., $2.00
Use the $1/2 Arm & Hammer Laundry Products (7/15 SS)
= $1.50 each wyb 2!
Arm & Hammer Laundry Detergent, asst. 63-75oz., BOGO
Use the $1/2 Arm & Hammer Laundry Products (7/15 SS)
= Should be a good deal!
Brawny Paper Towels, various sizes, $5.99, Buy 4, get $5 off instantly!
DEAL IDEA
Buy 4 Brawny, $23.96
Use 4 $1/1 Brawny Paper Towels printable (need 2 computers to print 4 coupons)
= $19.96, get $5 off instantly
You pay $14.96 for all 4 Brawny or only $3.74 each!
Colgate Toothpaste, select varieties, $2.50
Use the $1/1 Colgate Toothpaste, select varieties (7/15 SS)
= $1.50!
Edge or Skintimate Shave Cream or Gel 6-10oz., $1.99
Use the $1/1 Edge Shave Gel 7oz.+ (7/15 SS)
Or the $.55/1 Skintimate Shave Gel (6/24 SS)
= $.99!
Finish Dishwasher Detergent Gel 75oz., Powder 75oz. or PowerTab or Gelpac 15.4oz., $3.49
Use the $.50/1 Finish Powerball Tabls or GelPacs (6/17 SS)
= 2.49!
Raid Ant Killer or Ant and Roach Spray, $3.00
Use the $1/1 Raid ant item (6/24 SS)
= $2.00!
— Buy any 4 participating items, get $4.50 off a gallon of milk!
DEAL IDEA
Buy 4 Chex Mix, $8.76
Use two $1/2 Chex Mix (6/3 SS)
= $6.76, plus get $4.50 off a gallon of milk!
or
Buy 1 Fiber One Nutty Clusters $2.50
Buy 2 Reese’s Puffs $2.50 each
Buy 1 Fiber One Chewy Bars $2.50
Use $0.75/1 Fiber One Nutty Clusters & Almonds Cereal printable
Use $0.60/1 General Mills Reese’s Puffs Cereal printable
Use $0.50/1 Reese’s Puffs Cereal printable
Use $0.40/1 Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Chewy Bars printable
Pay $6.00
Receive $0.50/1 Reese’s Puffs Cereal (SavingStar.com)
Receive $0.40/1 Fiber One Bars (SavingStar.com)
Receive $4.50 off a gallon of milk
Final price $0.60!
Just wanted to let you know that there is a $1 coupon for Green’s ice cream in the 6/24SS. I think it was a regional coupon but the Lancaster newspaper had it.
Thanks so much for your comment! I was sure there was a Green’s coupon but couldn’t find. So I really appreciate you letting me know where it was. I’ll update the matchup. Thanks!
Giant has soft soap for 1.00 each and there is a coupon for a 1.00 off 2. Also there are .75 coupons for Apple cinnamon chex.
Thanks so much for taking time to comment with these deals. I enjoy hearing about deals that readers found.